Kas ir hipotekārais kredīts?

Tu noteikti ne reizi vien esi dzirdējis vārdu salikumu hipotekārais kredīts. Kādam tā ir iespēja uzbūvēt sapņu pili, bet kādam citam saremontēt pilošo jumtu. Par šo tēmu var saklausīt dažādus nostāstus, tāpēc mēģināsim paskaidrot, kas tas īsti ir, un ko tas ēd. Un vai vispār ēd?

 

Kādiem mērķiem var noformēt hipotekāro kredītu?

Hipotekārais kredīts ir ilgtermiņa aizdevums tavam mājoklim, ņemot par ķīlu nekustamo īpašumu. Ar tā palīdzību varēsi iegādāties nekustamo īpašumu, uzbūvēt māju vai izremontēt un labiekārtot jau esošu mitekli. Ja esi noskatījis ideālu zemes pleķīti ģimenes mājas, vasarnīcas vai lielāka izmēra mazdārziņa iekopšanai, bet gadu gaitā tā arī nav sanācis atlikt pietiekami daudz naudas, pēc trūkstošā finansējuma vari vērsties pie bankas. Arī tad, ja esi mantojis pasakainu īpašumu, bet pilnai idillei pietrūkst vien nelielas guļbūves mājiņas, vari saņemt hipotekāro kredītu tās būvniecībai. Un pat tad, ja ir gan savs stūrītis, gan jumts virs galvas, vari saņemt finansiālu palīdzību, lai beidzot saremontētu tās saplaisājušās sienas un nomainītu novecojušās padomju laika mēbeles.

Kas var saņemt hipotekāro kredītu?

Ja tu esi Latvijas rezidents (lasi: iedzīvotājs vecumā no 23 gadiem) un spēj pierādīt, ka tev ir regulāri ienākumi, vari pretendēt uz kredīta saņemšanu kādam no iepriekš minētajiem mērķiem. Šeit tiek pieskaitīta ne tikai darba alga, bet arī ieņēmumi no izīrēta īpašuma, pabalsti un citi legāli gūti ieņēmumi. Tiesa gan, ja ik mēnesi vecmāmiņa tavā bankas kontā ieskaita nelielu izdzīvošanas pabalstu (jā, mēs patiešām lasām norādīto informāciju naudas pārskaitījuma mērķa lodziņā), jo šajā dzīves posmā esi nolēmis darīt ko jēdzīgāku par algota darba darīšanu, kredīta saņemšana tev diemžēl ies secen.

No kā atkarīga kredīta procentu likme?

Pēc kredīta noformēšanas tev ik mēnesi bankai būs jāatmaksā noteikta naudas summa, tādējādi pamazām dzēšot saņemto aizdevumu. Visiem kredītņēmējiem tā nav vienāda, jo atšķiras gan kredīta kopējā summa, gan arī atmaksas termiņš. Parasti procentu likmi veido divas daļas. Nemainīgā tiek noteikta katram klientam individuāli, jo ir atkarīga no kredītņēmēja ienākumiem, iepriekšējo kredītu maksājumu disciplīnas (vai visu maksāji laikus?) un citiem individuāliem faktoriem. Mainīgā bāzes likme savukārt ir tieši atkarīga no situācijas pasaules finanšu tirgos un parasti mainās reizi trijos vai sešos mēnešos.

Kredītmaksājumu aprēķināšanai vari izvēlēties arī fiksētu procentu likmi, kas nozīmē, ka ik mēnesi atmaksāsi vienādu naudas summu. Šādā gadījumā varēsi precīzi saplānot savus ikmēneša izdevumus, tomēr ņem vērā, ka šķirsies no lielākas naudas summas nekā tad, ja izvēlētos mainīgo procentu likmi. Banka šādā veidā nodrošinās pret iespējamiem riskiem, kas var rasties pēkšņu un vērā ņemamu izmaiņu gadījumā finanšu tirgū.

Ja kredīta atmaksas laikā esi ticis uz zaļāka zara un vari atdot visu aizdevuma summu uzreiz, tu to droši vari darīt. Banka tev nepiemēros papildus komisijas maksu.

Vai pastāv kādi riski?

Diemžēl šajā pasaulē nekas nestāv uz vietas, tāpēc vienmēr jārēķinās, ka kaut kas var noiet greizi. Kā jebkurš cits kredīts, arī hipotekārais kredīts ir aizdevums, kas pēc kāda laika būs jāatmaksā. Ja esi saslimis un ilgstoši netiec uz kājām, vai kāda iemesla dēļ esi palicis bez darba, tev, visticamāk, pietrūks naudas, par ko segt ikmēneša kredītmaksājumu. Tāpat var gadīties, ka tavu izloloto īpašumu skar ugunsgrēks, plūdi vai kāda cita nelaime, kā rezultātā atkal jāiegulda lieli finanšu līdzekļi, tajā pašā laikā turpinot bankai atmaksāt aizdevumu. Jāpiebilst, ka arī finanšu tirgus norises nav akmenī kaltas, tāpēc, pieaugot kredīta likmēm, gaidāms arī ikmēneša kredītmaksājumu pieaugums.

Lai sevi pasargātu no šādām un cita veida dzīves likstām, noformējot kredītu, iespējams apdrošināt kredītņēmēja un galvotāja dzīvību, kredītmaksājumus un citus regulāros izdevumus, kā arī pašu nekustamo īpašumu.

Ko darīt, ja nevaru atdot kredītu?

Ja nu tomēr ir sanācis tā, ka pēkšņi saproti – naudas nav un nebūs –, tev vienmēr ir iespēja pārdot nekustamo īpašumu, lai dzēstu kredītu. Tev diemžēl nāksies atteikties no sava rūpīgi kaldinātā sapņa, toties būsi nokārtojis visas saistības ar banku un naktīs varēsi mierīgi gulēt.

Ja finansiālās grūtības ir īslaicīgas un esi pilnīgi pārliecināts, ka drīz atkal viss būs kārtībā, kredīta maksājumu iespējams atlikt uz vēlāku laiku. Tas gan nenozīmē, ka vari izmantot kredītbrīvdienas, lai aizbrauktu ceļojumā vai iepirktu apģērbu no dizaineru jaunākajām kolekcijām. Ikmēneša regulāros maksājumus iespējams atlikt tikai objektīvu iemeslu dēļ, tāpēc pirms tam rūpīgi izvērtē savas maksātspējas mazināšanās iemeslus.

 

dzivenotiek.lv