Seši soļi līdz jaunai mājai

introJa reiz pieņemts tik nopietns lēmums kā savas mājas vai dzīvokļa iegāde, katram no mums gribētos ieguldīt laiku un naudu tikai tādā miteklī, ko droši varam saukt par savu sapņu pili. Kad pēc ilgiem meklējumiem tas izdodas, nereti nākas risināt dažādus iepriekš neparedzētus jautājumus.

Lai šis posms būtu vieglāks, piedāvājam sešus ieteikumus par to, kādas juridiskās, finanšu, vides un politiskās lietas ņemt vērā pirms un pēc jaunā mājokļa iegādes.  

1) Neērtie apgrūtinājumi

Iegādājoties māju, vispirms jānoskaidro, vai zemes gabalam, uz kura tā atrodas, nav kādi apgrūtinājumi. Uzziniet, vai zeme vispār tiek pārdota. Iespējams, tā tiek tikai iznomāta uz 99 gadiem. Ja tā, zemes īpašnieks jau pēc dažiem gadiem var ievērojami palielināt nomas maksu par zemi, un tas var būtiski ietekmēt kopējās mājokļa uzturēšanas izmaksas.

Pērkot zemi, svarīgi noskaidrot, vai uz šīs zemes atļauts veikt būvniecību un tieši kādu – tas, ka tur ir uzcelta dzīvojamā māja, vēl nenozīmē, ka jums būs iespēja blakus uzbūvēt pirti, saimniecības ēku vai viesu namiņu. Mēdz būt, ka aizliegumi var būt noteikti arī pašai mājai, piemēram, to nedrīkst pārbūvēt vai pat remontēt. Šādu informāciju jums sniegs vietējā pašvaldībā, zemesgrāmatu  nodaļā vai Valsts zemes dienestā.

Ne mazāk būtiski – vai īpašumā nav veikta nesaskaņota pārbūve. Saskaņošana pēc tam var aizņemt daudz jūsu laika, un tas var būt arī gana dārgi vai pat neiespējami, ja ir nepieciešama daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāju kopsapulce. Piemēram, nesaskaņoti apvienota dzīvokļa viesistaba ar lodžiju var tikt traktēta kā patvaļīgi veiktas izmaiņas nesošajās konstrukcijās, kas var radīt problēmas ar būvvaldi, apdrošinātājiem u. c.

Ļoti rūpīga analīze jāveic arī tad, ja tiek pirkta jaunbūve. Svarīgi noskaidrot, vai ēkas būvniecība veikta kvalitatīvi, vai tai nav kādu slēptu defektu, vai būvniecība veikta pēc projekta, vai ir spēkā esoša būvatļauja, cik lielas būs reālās būvniecības izmaksas, lai ēku varētu pabeigt un nodot ekspluatācijā u. tml.

2) Pienācīgs novērtējums

Lai cik ļoti jums patiktu tikko apskatītais nams, paturiet prātā, ka pārdevēja norādītā mājokļa cena var atšķirties no tā patiesās tirgus vērtības. Tāpēc neaizmirstiet obligāti novērtēt īpašumu, kuru plānojat iegādāties. Tas palīdzēs gūt pārliecību, ka samaksātā cena ir atbilstoša, turklāt vērtējums būs nepieciešams arī bankai, pieņemot lēmumu par jūsu hipotekāro aizdevumu. Nekustamā īpašuma vērtēšanu veic sertificēti nekustamā īpašuma vērtētāji. Šo servisu piedāvā nekustamo īpašumu darījumu kompānijas, labākos pakalpojuma sniedzējus zinās ieteikt arī jūsu bankā.

3) Juridiskā un formālā kārtība

Pēc tam, kad ar banku parakstīts hipotekārā kredīta līgums, jums būs jāparaksta līgums pie notāra. Ja jūs nepērkat māju viens pats, tas jāparaksta arī jūsu galvotājam. Notāru, pie kura kārtot īpašuma iegādes darījumu, varat brīvi izvēlēties kopā ar pārdevēju. Turklāt pārdevējam jābūt informētam par naudas pārskaitījumu no bankas, un pirms notāra apmeklējuma ieteicams vienoties, kāda daļa no notāra nodevas būs jāmaksā jums, kāda – pārdevējam. Neaizmirstiet īpašumu reģistrēt Zemesgrāmatā!

Papildu drošības garants gan pircējam, gan pārdevējam ir bankas darījuma konts, kurā pircējs veic savu iemaksu un banka iemaksā piešķirtā kredīta summu, kas pārdevējam tiek pārskaitīta tikai pēc tam, kad mājoklis ir pārreģistrēts uz pircēja vārda un darījuma konta līgumā atrunātie nosacījumi ir izpildīti.

Noteikti ņemiet vērā, ka visas formalitātes prasīs arī citus izdevumus – juridiskie dokumenti, to noformēšana, valsts nodevas u. tml. Ja mājokli jums palīdzēja atrast starpnieks, būs jānorēķinās arī ar viņu. Iespējams, ka izraudzītajam mājoklim ir iepriekš uzkrājušies parādi par komunālajiem maksājumiem, arī tie tagad būs jūsu ziņā.

4) Drošības spilvens – apdrošināšana

Plānojot ikmēneša izdevumus, neaizmirstiet, ka kredīta atmaksas periodā jums vajadzēs iegādāties nekustamā īpašuma apdrošināšanu. Būtiski zināt, ka ir reģioni, kas mēdz regulāri applūst un kur apdrošināšanas kompānijas nereti īpašumu apdrošināšanu atsaka. Tāpēc, pirms iegādāties māju, svarīgi savlaicīgi noskaidrot – vai tā atrodas drošā teritorijā un vai to vispār ir iespējams apdrošināt. Bez apdrošināšanas nebūs iespējams saņemt arī kredītu. Informāciju par apdrošināšanas iespējām sniegs jebkura apdrošināšanas kompānija, kā arī speciālisti jūsu bankā.

Iesakām izvēlēties arī drošu mājokļa kredīta apdrošināšanu – tas pasargās jūs un jūsu ģimeni, ja radīsies neparedzēts gadījums, piemēram, ilgstoša slimība, darba zaudēšana vai pat kredīta ņēmēja nāve.

5) Finanšu kontrole un nākotnes rēķini

Regulāra komunālo, elektrības, interneta un mobilā tālruņa rēķinu samaksa nodrošinās jums labu kredītvēsturi un palīdzēs mājokļa iegādei saņemt labāku mājokļa kredīta likmi un maksājumu nosacījumus. Tāpēc svarīgi, ka jebkādas savas finansiālās saistības līdz lēmumam par kredīta ņemšanu mājokļa iegādei esat pildījis priekšzīmīgi.

Taču ne mazāk svarīgi ir arī aprēķināt, kā izmainīsies jūsu ikmēneša rēķini un maksājumi, dzīvojot jaunajā mājā, – cik liels būs nekustamā īpašuma nodoklis, kāda būs apsaimniekošanas maksa, vai un cik būs jāmaksā par ūdens apgādi un kanalizāciju, kādi būs citi komunālie maksājumi u.tml. Kā mainīsies norēķini par internetu, ja būs jāizvēlas cits piegādātājs? Pārceļoties no daudzdzīvokļu nama uz privātmāju, pašiem būs jāorganizē arī atkritumu izvešana.

Nāksies padomāt arī par tādām praktiskām lietām, bez kurām dzīvošana privātmājā nav iedomājama, piemēram, zāles pļāvējs, kurināmais, ja namam nav gāzes apkures u.c. Tāpat, iespējams, jārēķinās ar lielākiem tēriņiem degvielai vai sabiedriskajam transportam uz darbu un atpakaļ. Pārdomājiet šīs pozīcijas, pirms pieņemat lēmumu par mājokļa iegādi vai būvniecību. Īpaši, ja runa ir par būvniecību, jo pastāv liela varbūtība, ka būs jārēķinās ar dažādām papildu izmaksām, tāpēc svarīgi saprast, vai to būs iespējams segt no jūsu ģimenes budžeta un, ja nē, vai jums būs iespēja palielināt kredīta summu. Ģimenes budžeta plānu palīdzēs izveidot konsultants jūsu bankā.

6) Finanšu treniņš

Pirms pieņemat lēmumu par hipotekāro kredītu, mēģiniet pusgadu atlikt paredzētajam ikmēneša maksājumam līdzvērtīgu naudas summu. Tas palīdzēs saprast, vai esat gatavs šāda veida finansiālām saistībām un vai ar atlikušo naudu spējat segt savus izdevumus.

 

seb.lv