Jautājumi un atbildes

Droši vien Jums ir sakrājušies daudzi jautājumi par un ap nekustamie īpašumiem, protams, jo nekustamo īpašumu tirgus ir atbildīgs un apsvērumu pilns, tāpēc aicinam Jūs uz tikšanos mūsu birojā, kur pārrunu telpā, pie garšīgas kafijas tases mēs apspriedīsim mūsu potenciālo sadarbību.

62 Jautājumi un atbildes

 1. Natālija

  Labdien! Pardevu savu vienigo nekustamo īpašumu.lai mazak maksatu nodokli 12 menešu laikā iegūtie līdzekļi jāiegulda līdzīga.Vai es varu nopirkt no sava vīra nekustamo īpašumu, kuru viņš ir saņēmis kā dāvinājumu pirms mūsu laulības slēgšanas?

  1. realat

   Ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas neapliek ar 20% nodokli, ja tiek pārdots vienīgais īpašums un vietā iegādājas citu.

   Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. panta pirmās daļas 34.2 punktā noteikts: ar nodokli neapliek ienākumu no nekustamā īpašuma atsavināšanas (attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā vienīgais fiziskās personas nekustamais īpašums), ja šo ienākumu no jauna iegulda funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

   Par funkcionāli līdzīgu nekustamo īpašumu likuma izpratnē uzskata īpašumu, kuru izmanto līdzīgiem mērķiem kā iepriekšējo.

   Ja no jauna iegulda mazāku summu nekā gūtais ienākums, starpība, kas veidojas, no nekustamā īpašuma atsavināšanas cenas atņemot tā iegādes vērtību un veiktā ieguldījuma summu, ir apliekama ar nodokli kā ienākums no kapitāla pieauguma. Ja cita īpašuma iegādē iegulda visu ienākumu no pārdotā, tad nodoklis nav jāmaksā.

   Lai saņemtu detalizētu informāciju par nodokļa piemērošanu un atbrīvojumu, ieteicams konsultāties ar Valsts ieņēmumu dienestu.

 2. Līva

  Labdien! Vēlos iegādāties dzīvokli investīcijām vēlākam laikam, kurš būtu man vienīgais piederošais nekustamais īpašums. Vismaz nākamos 5 gadus dzīvokli nodotu lietošanā māsai, līdz ar to tas nedotu nekādus ienākumus, kas būtu jādeklarē. Tā kā regulārie ienākumi un uzkrājumi atrodas citā valūtā kā eiro un šībrīža valūtas kurss ir ļoti neizdevīgs pirkumiem eiro, apsveru aizņemties naudu no vecākiem (apmēram 45 000eur) un tuvāko gadu laikā aizņēmumu atdot, kad valūtas kurss uzlabosies. Vai izdevīgāk ir pirkt dzīvokli no vecāku bankas konta un noformēt uzreiz vai vēlāk kā dāvinājumu, vai viņiem pārskaitīt summu uz manu kontu un noformēt to kā aizdevumu dzīvokļa iegādei? Vai kādā no gadījumiem man vai vecākiem būtu jāmaksā ienākumu nodoklis un kurš no risinājumiem būtu visvienkāršākais ar vismazāko birokrātisko slogu? Paldies!

  1. realat

   Labdien, Līva!
   Vienkāršāk būtu saņemt aizņēmumu vai dāvinājumu no vecākiem un noformēt pirkumu uz sava vārda, pārskaitot pārdevējam no sava banka konta Eiro valūtā.
   IIN būtu jāmaksā iespējam tikai tad ja jūs pēc tam pārdotu par lielāku cenu šo dzīvokli un veidotos kapitāla pieaugums.

  2. Olga

   Labdien! Vēlos pārdot kopīpašumā iegādāto dzīvokli. Man tas ir vienīgais īpašums, kur esmu deklarēta un dzīvoju vairāk par 5 gadiem. Vīrs dzīvo savā atsevišķā īpašumā kur ir deklarēts, šķirti neesam. Pārdodot kopīpašumā esošo dzīvokli vīrs grib slēgt trīspusējo līgumu, lai puse no pārdošanas summas iet viņa kontā. Vai tāds darījums ir pieļaujams? Un vai man būs jāmaksā ienākumu nodoklis no dzīvokļa pârdośanas, ja man tas ir vienīgais īpašums, savukārt vīram ir otrais īpašums kas nav mūsu kopīpašums? Paldies!

  3. realat

   Labdien!
   Vispirms jāsaprot vai jūsu dzīvokļa domājamās daļas ir iegūtas esošās laulības laikā vai pirms tās?!
   Ja dzīvoklis iegādās laulības laikā un jums nav noslēgts laulības līgums par mantas škirtību, tad dzīvoklis ir laulāto kopīga manta un vīram ir tiesības prasīt pusi no pārdošanas vērtības un Pirkuma līguma norādīt abas puses, kā saņēmējus.

 3. Simona

  Добрый день, квартира была куплена в браке и родился ребёнок, после развода муж решил продать квартиру и забрать себе все деньги, ребёнок уже совершонлетний. Может ли он это сделать? Или нам нужно подавать в суд?

  1. realat

   Добрый день!
   Если у вас не было брачного договора о разделе имущества, и после развода вы не отказались от своей доли, вы имеете право на свою 1/2 недвижимости, приобретенной во время брака.
   Однако могут быть различные исключительные случаи, рекомендуется проконсультироваться с профессиональным юристом.

 4. Olegs

  Labdien,
  Dzivoklis zemesgramata registrets uz meitas vecmammas varda, bet naudu dzivoklim kredita tika nemta uz citas personas varda! Vecmaamma velas tikt vala no dzivokla! Kredita nemejs nevelas nodarboties ar to lietu.
  Vai dzivokla ipasnieks (vecmamma) drikst pardot dzivokli bez kredita nemeja lidzdalibas? Pati iet uz banku un prasit atlauju pardot? Pardot dzivokli par atlikuso kredita summu?
  Liels paldies

  1. realat

   Labdien, Oleg!
   Saskaņā ar Latvijas likumdošanu, ja dzīvoklis ir reģistrēts uz vecmammas vārda, bet banka hipotekāro kredītu izsniegusi citai personai, un šī persona nav ieinteresēta nodarboties ar dzīvokli, situācija var būt sarežģīta.

   Dzīvokļa pārdošana:
   Lai dzīvokli varētu pārdot, parasti ir nepieciešama visu īpašnieku piekrišana, tai skaitā arī bankas, jo dzīvoklis ir reģistrēts uz vecmammas vārda. Ja kredīta ņēmējs nav ieinteresēts pārdošanā, tas varētu radīt šķēršļus pārdošanai.

   Kredīta summas atmaksa:
   Dzīvokli var pārdot par atlikušo kredīta summu, taču parasti šajā gadījumā ir nepieciešama bankas piekrišana. Ja kredīta ņēmējs, kurš ir ieguvis kredītu, nevēlas sadarboties, varētu būt sarežģīti iegūt bankas piekrišanu. Bankai ir tiesības aizstāt kredīta ņēmēju un uzstādīt noteikumus saistībā ar īpašuma pārdošanu.

   Juridiskais padoms:
   Vislabākais risinājums jūsu gadījumā būtu meklēt profesionālu juridisko pakalpojumu sniedzēju, kas ir speciāsists ar Latvijas īpašuma tiesībās un kredīta jautājumos. Tikai šādi speciālisti varēs precīzi izvērtēt jūsu situāciju un sniegt konkrētu padomu attiecībā uz dzīvokļa pārdošanas iespējām, ņemot vērā vietējo tiesisko regulējumu un banku prasības.

 5. Ēriks

  Labdien,
  Dāvinājumā saņēmu dzīvokli bez jebkādiem apgrūtinājumiem vai īpašiem noteikumiem. Cik ātri drīkstu viņu pārdot? Vai man ir jābūt pēdējos gadus tur deklarējušamies, lai nebūtu jāmaksā tiks liels nodoklis pārdošanas gadījumā? Vai ir vēl kādi specifiski noteikumi kas būtu jāzina?

  1. realat

   Labdien, Ērik!

   Paldies par jūsu jautājumu. Lai sniegtu jums precīzu atbildi, ir vērts apsvērt dažus aspektus.

   Pārdošanas laiks: Jūs drīkstat pārdot dzīvokli tūlīt pēc tā saņemšanas dāvinājumā. Nav konkrētu noteikumu, kas ierobežo pārdošanas termiņu pēc iegādes.

   Deklarēšana un nodokļi: Pārdošanas gadījumā Latvijā par nekustamā īpašuma pārdošanu tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis no kapitāla pieauguma (IIN). Atkarībā no situācijas, jums var būt jāmaksā nodoklis no iegūtā peļņas. Vairāk par gadījumiem kuros ir jāmaksā nodokļi pēc pārdošanas lasīt šeit – https://www.realat.lv/lv/realat/pardodot-maju-vai-dzivokli-var-nakties-maksat-nodokli/

   Atcerieties, ka šī atbilde ir vispārīga rakstura, un ir svarīgi konsultēties ar speciālistu, lai iegūtu precīzus un individuālus padomus, ņemot vērā jūsu konkrēto situāciju.
   https://www.realat.lv/lv/komanda/

 6. Renate

  Sveiki ,man ir jautājums ,pēc vira nāves sanjemu 1/2 pusi no dzīvokļa otrai pusei pieteicas vira māte ,mantojumu beigas vinja neapstiprināja un nomirs ,tagad tas dzīvoklis puse karājas uz manis puse joprojām uz Forē vārda ,vai ir kāda iespēja noformēt otru pusi jo 18 gadus es maksāju ka par visu dzīvokli un nodokli ar maksāju ka pilnu summu ,vai ir kāds risinājums shai lietai ,iepriekš paldies

  1. realat

   Sveiki! Šķiet, ka jūsu situācija ir saistīta ar mantojumu strīdu, kas ir jārisina tiesā, lai noteiktu, kam pieder tiesības uz dzīvokli. Ja vēlaties, lai jūsu tiesības uz dzīvokli tiktu aizsargātas, jums vajadzētu sazināties ar pieredzējušu advokātu, kurš var palīdzēt jums saprast jūsu situāciju un sniegt padomu par iespējamo risinājumu.

   Ir svarīgi atcerēties, ka tiesas procesi var būt ilgi un sarežģīti, tāpēc ir svarīgi rūpīgi apsvērt visus risinājuma variantus un izvēlēties to, kas jums vislabāk atbilst.

   Ja jums ir pieredzējis advokāts, viņš var palīdzēt jums izveidot gadījuma plānu, kas ietver tiesas procesu, ja tas ir nepieciešams, vai piedāvāt citus risinājumus, piemēram, sarunas ar otrās puses pārstāvjiem.

   Tas, ka jūs esat maksājis par dzīvokli un nodokli 18 gadus, varētu būt svarīgs faktors jūsu argumentācijā tiesas procesā, bet galīgais lēmums būs atkarīgs no dažādiem faktoriem, tostarp mantojuma pieteikumu stāvokļa un jūsu un vīra mātes tiesībām uz dzīvokli.

   Es iesaku pēc iespējas ātrāk sazināties ar advokātu, lai sāktu risināt jūsu situāciju. Veiksmi!

 7. RAISA

  необходимо продать (обменять) квартиру в Каунасе на Ригу, проживаем в Риге, занимается ли ваша компания такими сделками

  1. realat

   Здравствуйте!
   Мы можем помочь вам купить квартиру в Риге, но, к сожалению, мы не сможем помочь вам продать вашу квартиру в Каунасе!
   Мы рекомендуем вам сначала найти местное агентство недвижимости и попросить их заключить сделку, а когда покупатель уже найдет, мы можем начать процесс покупки жилья в Риге.

   Больше информации, пожалуйста, напишите на info@realat.lv

 8. MK

  Labdien. Šobrīd ir radusies situācija, ka š.g.01.08. nopirku dzīvokli, ņēmām ar draugu divus mazos mājokļa kredītus. Remontēšanas laikā sapratām, ka ir ļoti nelabvēlīgi kaimiņi,par ko,protams, nezinājām un par to arī nekas neliecināja sākotnēji. Nesen izdega blakus dzīvoklis, kas rādīja postu mūsu dzīvoklim. Šobrīd apsveram domu pārdot, jo baidāmies par savām dzīvībām. Cik reāli būtu pārdot šādu dzīvokli tā, lai nepaliekam mīnusos?

  1. realat

   Jā, ja jums ir radušās bažas par savu drošību, ir saprotami, ka vēlaties pārdot dzīvokli. Tomēr, ja vēlaties pārdot dzīvokli, lai nepaliktu mīnusos, jums ir jāapsver vairāki faktori, lai noteiktu, cik reāli tas ir.

   Pirmkārt, jums jāpārbauda dzīvokļa tirgus vērtība. Jums vajadzētu sazināties ar nekustamo īpašumu aģentūru vai pārbaudīt citus avotus, lai noteiktu, cik daudz cilvēki būtu gatavi maksāt par līdzīgu dzīvokli jūsu reģionā.

   Otrkārt, jums jāņem vērā izmaksas, kas saistītas ar dzīvokļa pārdošanu. Piemēram, jums var būt jāmaksā komisijas maksa nekustamo īpašumu aģentūrai vai jārēķinās ar citām izmaksām, piemēram, nodokļiem un juridiskām izmaksām.

   Treškārt, jums jāņem vērā arī mājokļa kredīti, kurus esat ņēmis, lai remontētu dzīvokli. Ja jūs pārdodat dzīvokli par zemāku cenu, nekā esat ņēmuši kredītus, jūs varētu palikt mīnusos. Tādēļ ir svarīgi aprēķināt visus izdevumus un pārliecināties, vai jūs varat atmaksāt kredītus, pārdodot dzīvokli par pietiekami augstu cenu.

   Ja jūs esat pārliecināti, ka varat pārdot dzīvokli par pietiekami augstu cenu, lai atmaksātu kredītus un segtu citas izmaksas, un vēlaties pārdot dzīvokli, lai atrisinātu drošības problēmas, tas varētu būt reāli izdarāms. Tomēr, lai noskaidrotu precīzāk, vai tas ir iespējams, jums vajadzētu sazināties ar nekustamo īpašumu aģentūru vai juristu, lai saņemtu padomu un palīdzību šajā procesā.

 9. Igors

  Labdien! Man ir tāds jautājums. Mums ir privātīpašums, māja. Ir 3 īpašnieki, vienam pieder 4/9, otram pieder 4/9,tresajam pieder 1/9. Ko tāda gadījumā darīt ar to trešo īpašnieku un kas viņam vispār pienākas. Vai īpašnieki kuriem pieder lielākas daļas var noteikt kura piemēram īstaba drīkst dzīvot līdzīpašnieks ar mazāko daļu,. Gribētu uzzināt kā tur īsti ir, kurš tad īsti diktē noteikumus īpašumā??

  1. realat

   Pirmkārt, ja vieni īpašnieki ir īpašumā ar lielākām daļām, viņiem ir lielāka ietekme uz īpašuma lietošanu un pārvaldīšanu. Tomēr, ja ir vēlme panākt vienlīdzīgāku īpašuma lietošanas kārtību, iespējams izstrādāt koplietošanas kārtību līgumu vai vienošanos starp īpašniekiem, kas nosaka noteikumus par īpašuma lietošanu.

   Tāpat ir svarīgi ņemt vērā, ka visiem īpašniekiem ir tiesības izmantot īpašumu proporcionāli viņu daļām. Tātad, ja vienam īpašniekam pieder 1/9 daļa no īpašuma, viņam ir tiesības izmantot īpašumu tikpat cik citiem īpašniekiem proporcionāli viņu daļām.

   Ja rodas kādi strīdi par īpašuma lietošanas kārtību, iespējams vērsties pie tiesībsargājošām institūcijām, piemēram, tiesā, lai risinātu šo problēmu.

 10. Labdien. Mana vecamate noveleja savu maju pusi savam delam pusi savam mazdelam. Ir pagajusi gadi. Mans onkulis ir miris bet vinam ir likumiga sieva. Kopeju bernu nav. Mans bralens tur nedzivo un vins ir ar mieru atteikties no savas dalas majas par labu man. Ari onkula sieva velas ateikties no majas par labu man. Dokumenti nav nokartoti par to maju . Ir vecmates novelejums ir loti veca majas gramata ir visas dzimsanas un mirsanas apliecibas . Kur man griezties un ka man rikoties lai visu nokartotu. Paldies

  1. realat

   Labdien, Ilze!
   Rekomendējam pieteikt vizīti pie zvērināta notāra uz konsultāciju, kopā ar visiem pieejamajiem dokumentiem lai saprastu jums labāko scenāriju.

   Daži notāri kuri spēs palīdzēt:
   Anita Elknse
   Anita.Elksne@LatvijasNotars.lv
   Skolas iela 31-1, Rīga, LV-1010

   Ilze Metuzāle
   Ilze.Metuzale@LatvijasNotars.lv
   Cēsu iela 31 k-9, Rīga, LV-1012

 11. Ļuba

  Labdien, man un draugam pieder zemes gabals, katram 1/2 domājamās daļas. Vai uzsākot zemes gabala apbūvi man ir nepieciešama otra turētāja piekrišana? Iepriekš pateicos.

  1. realat

   Labdien, Ļuba!
   Jā ir nepieciešama kopīpašnieka piekrišana.

 12. Juris Vasiļevskis

  Labdien, 2022.gada sākumā esmu likvidējis SIA. Sabiedrības pamatkapitālā bija zeme un ēka, kas Zemesgrāmatā bija ierakstīta kā SIA īpašums. Pirms sabiedrības dibināšanas zeme un ēka piederēja fiziskai personai – sabiedrības dalībniekam. Uzņēmumu reģistrā esmu iesniedzis Mantas sadales plānu, kurā paredzēta mantas (zeme un ēka) sadale starp diviem sabiedrības dalībniekiem. Vai ir nepieciešams notāra sagatavots lūgums Zemesgrāmatai par īpašuma ierakstīšanu Zemesgrāmatā, vai es varu tieši griezties Zemesgrāmatā, lai pārrakstītu īpašumu uz fizisku personu, bijušo sabiedrības dalībnieku.? Iepriekš paldies.

  1. realat

   Labdien, Juri!
   Ja likvidētajam SIA nav bijuši parādi tad droši dodaties pie notāra ar nepieciešamajiem dokumentiem, un notārs sagatavos lūgumu īpašuma tiesību maiņai.
   Bez notārā lūguma nav iespējams mainīt likumisko nekustamā īpašuma īpašnieku.

 13. Irina

  Labdien. Man ir 1/2 dāļa no dzīvokļa. Ja otrais dāļas saimnieks paņem kredītu pret dzīvokļa ķīlu, es par to uzzināju vai ne? Paldies

  1. realat

   Labdien, Irina!
   Lai uzzinātu par otra 1/2 īpašnieka reģistrētām ķīlām Jūs varat apskatīt zemesgramata.lv – mani dati – mani īpašumi – nodalījums par ķīlām un apgrūtinājumiem.
   Ja jums pieder 1/2 dzīvokļa īpašums, tad uzzināsies par reģistrētiem apgrūtinājumiem
   Ja jums pieder 1/2 domājamā daļa no daudzdzīvokļu mājas ar lietošanā nodotu dzīvokli, telpu grupu, tad jums ir jāseko līdzi zemesgrāmatas nodalījuma aktualitātēm.

 14. Anda

  Labdien, vai pārdodot dārza vasarnīcu cilvēks var noteikt savu cenu īpašumam, vai arī tas nedrīkst būt zemāks par kadastrālo īpašuma vērtību ?
  Vecāki grib pārdot savu īpašumu par noteikti zemāku cenu lai ir kā daļēji dāvinājums bet vai cena var būt mazāka ?

  1. realat

   Labdien, Anda!
   Paldies par jautājumu.

   Nekustamā īpašuma īpašnieks var brīvi noteikt savam nekustamajam īpašuma pārdošanas cenu, pat ja tā ir zemāka par kadastrālo vērtību.
   Vienīgi pircējam pērko nekustamo īpašumu zemāk nekā kadastrālā vērtība, piemēram valsts nodeva ar īpašnieka maiņu 1.5% apmērā tiks aprēķiņata no kadastrālās vērtības, ja tā ir lielāka par darījuma vērtību.

   Mūsu profesionālie kolēģi palīdzēs, konsultēs un izdarīs lietas līdz galam.
   Rezervē zvanu ar ekspertu http://www.realat.lv/lv/komanda
   M: +371 22304489
   E: info@realat.lv

 15. Daiga

  Vēlos pirkt dzīvokli no īpašnieka, kura dzīvoklis šobrīd ir ķīla bankā pret aizdevumu mājas celtniecībai. Vai varu atpirkt dzīvokli no bankas? Vai ir kāds cits variants?

  1. realat

   Labdien, Daiga!

   Paldies par jautājumu.

   Pārdevēja nekustamais īpašums ir apgrūtināts ar ķīlu.
   Ja pārdevēja ķīlas devēja banka vai iestāde piekrīt dzīvokļa atsavināšanai, un ķilas atlikums ir darījuma vērtībā vai zem tās, tad noteikti sastādot juridiski pareizu pirkuma līguma projektu ir iespēja noslēgt darījumu, ja dzīvoklim nav citi aizliedzoši apgrūtinājumi atsavināšanai!

   Mūsu profesionālie kolēģi palīdzēs, konsultēs un izdarīs lietas līdz galam.
   Rezervē zvanu ar ekspertu http://www.realat.lv/lv/komanda
   M: +371 22304489
   E: info@realat.lv

 16. Karlis

  Labdien.
  Vai pastāv tāds likums, ja es nopērku kādu īpašumu (dzīvokli) tad es nedrīkstu viņu pārdot uzreiz.
  (ka jāpaiet laikam, ja tā, tad cik ilgam)? Paldies

  1. realat

   Labdien, Kārli!
   Paldies par jautājumu.

   Lai nopirktu un pārdotu nekustamo īpašumu likums neparedz noteiktus minimālus vai maksimālus termiņus.
   Jūs varat šodien nopirkt un rīt pārdot!

   Ja nopirkāt šodien lētāk un rīt pārdosies dārgāk, tad lai nebūtu jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis no kapitāla pieaugumua, tad jāievēro šie nosacījumi:
   1. Nekustamais īpašums jums pieder ilgāk, kā 5 gadi un šis nekustamais īpašums ir bijis jūsu vienīgais pēdējo 5 gadu laikā.
   2. Nekustamais īpašums jums pieder ilgāk, kā 5 gadi un šis nav bijis vienīgais īpašums pēdējo 5 gadu laikā, tad jums jābūt deklarētam pārdodamā īpašuma adresē pēdējo 5 gadu laikā vismaz 12 mēnešus.
   3. Nekustamais īpašums jums pieder vismaz 1 dienu, neesat deklarējies tajā, un esat nopircis citu funkcionāli līdzīgu nekustamo īpašumu 12 mēnešus pirms vai pēc šī nekustamā īpašuma astavināšanas, tādā veidā iegūldot kapitāla pieauguma starpību citā funkcionāli līdzīgā īpašumā.

   Mūsu profesionālie kolēģi palīdzēs, konsultēs un izdarīs lietas līdz galam.
   Rezervē zvanu ar ekspertu http://www.realat.lv/lv/komanda
   M: +371 22304489
   E: info@realat.lv

 17. Guntars

  ja īpašumu esmu iegādājies 2004.gadā,salaulājoties 2022.gadā,man būs jāprasa sievas atļauja to pārdot?

  1. realat

   Labdien, Guntar!
   Ja nekustamais īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā pirms laulības reģistrēšanas, tad pēc likuma laulātā piekrišanā īpašuma atsavināšanai nav nepieciešama.

   REALAT real estate
   Mūsu profesionālie kolēģi palīdzēs, konsultēs un izdarīs lietas līdz galam.
   Rezervē zvanu ar ekspertu http://www.realat.lv/lv/komanda
   M: +371 22304489
   E: info@realat.lv

 18. Jekaterina

  Ladbien! Mana vīra vecāki dzīvo pašlaik ārvalstīs,bet mēs dzīvojām Rīga dzīvoklī,kuras īpašnieks(vīra tētis). Kā mēs varam izīrēt šo dzīvokli,ja īpašnieks dzīvo Vācijā

  1. realat

   Labdien, Jekaterina!

   Lai izrētu dzīvokli ir jāparaksta īres līgumu, kuru var parakstīt:
   – dzīvokļa īpašnieks (ar fizisku parakstu sūtot caur pastu vai elektronisku parakstu ja ir ID karte un karšu lasītāju!)
   – īpašnieka pilnvarnieks (notariāli apliecināts)

   Kā arī parakstot īres līgumu, to ir nepieciešams 5 dienu laikā reģistrēt VID.

 19. Sabīne

  Labdien, pērkot māju ņēmām hipotekāro kredītu 18000.00, bet māju pirkām par 38000.00. Kredītu kārtoja vīra māte, jo mums pašiem nebija vajadzīgie ienākumi, lai ņemtu kredītu. Vai ir iespēja slēgt dāvinājuma līgumu? kas paliek ar hipotekāro kredītu? Kādas iespējas ir māju sakārtot uz mūsu ar vīru vārda?

  1. realat

   Labdien, Sabīne!

   Dāvinājumu var noformēt ja nav apgrūtinājumu.
   Kamēr zemesgrāmatā būs ķīlas atzīme par labu bankai, tikmēr nevar veikt dāvinājumu.
   Ja ir iespēja izmaksāt kredīta atlikumu, tad par atlikušo vērtību var formēt dāvinājumu uz vīra vārdu.

   Jauku dienu
   Jūsu darījumu partneris REALAT real estate
   vairāk info
   @realat.lv
   22304489

 20. Aija

  Labvakar,
  vēlos uzzināt, ar kādu naudas summu būs jārēķinās, ja vēlētos izmantot jūsu palīdzību zemes īpašumu pārdošanā Saldus pilsētā?

  1. realat

   Labdien, Aija!
   REALAT real estate atlīdzība par īpašuma pārdošanu sastāda 5% no gala pārdošanas cenas.
   Vairāk par darījumiem kurzemē lūgums sazināties ar kolēģi Elvita Ķeire, mob. 20377735 vai elvita@realat.lv

   Mūsu profesionālie kolēģi palīdzēs, konsultēs un izdarīs lietas līdz galam.
   Rezervē zvanu ar ekspertu http://www.realat.lv/lv/komanda
   M: +371 22304489
   E: info@realat.lv

 21. Labdien!!!
  Ar draugu nopirkām uz pusēm dzīvokli,bet dzīvokļa pirkšanas līgumā ir ierakstīts drauga vārds.
  Draugs grib dzīvokli reģistrēt zemes grāmatā uz savu vārdu..
  Gribēju noskaidrot vai es varu uztaisīt līgumu kas būtu starp mani un draugu tā lai nesanāk,ka viņš,ja nu kādreiz sadomā nopārdod dzīvokli bez manas ziņas…un ja tāda iespēja ir vai man līgumu kaut kur vajadzētu vēl iesniegt vai arī līgumi paliek pie mums???
  Gaidīšu jūsu atbildi!!! Paldies jau iepriekš.

  1. realat

   Labdien, Lāsma!

   Lai nodrošinātos ir vairākas versijas ko darīt.
   – Salaulāties un reģistrēt laulības līgumu šī īpašuma zemesgrāmatas nodalījumā par kopīgu mantu.
   – Savstarpēji noslēgt vienošanos par aizlieguma nodibināšanu – ka īpašnieks bez drauga rakstiskas piekrišanas nevarēs īpašumu atsavināt un apgrūtināt ar lietu un saistību tiesībām, vienošanos ieteicams notariāli apliecināt un ar nostiprinājuma lūgumu reģistrēt zemesgrāmatas nodalījumā.

 22. Laura

  Labdien!

  Mana mamma vēlas pārdot dzīvokli, tas ir viņas īpašumā jau vairāk kā 10 gadus. Viņa arī bija tur deklerēta visu šo laiku, līdz pagăjušā gada septembrim, kad viņa pārvācās un deklerejas citā vietā.
  Jautăjums ir par nekustamā īpašuma nodokli, vai viņai pārdodot šo dzīvokli, kurā vairs nav deklerēta būs jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis!?

  1. realat

   Labdien, Laura!
   Paldies par jautājumu.

   Likums paredz, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā, ja ienākums tiek gūts no tāda nekustamā īpašuma atsavināšanas (t.sk. pārdošanas), kas:

   – īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir vairāk nekā 60 mēnešus un (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz nekustamā īpašuma pārdošanas līguma noslēgšanas dienai vismaz 12 mēnešus pēc kārtas ir deklarētā dzīvesvieta;

   – īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir vienīgais zemesgrāmatā reģistrētais īpašums;

   – ir vienīgais zemesgrāmatā reģistrētais nekustamais īpašums, no kura gūtais ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamā īpašumā 12 mēnešu laikā pirms vai pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas.

   Tātad jūsu gadījuma netiek apreiķināts kapitāla pieaugumu nodoklis no pārdotā nekustamā īpašuma.
   Taču mātei būtu nepieciešams deklarēt ienākumu.

 23. Agate

  Labdien! Man un vīram pieder laulības laikā iegādāts nekustamais īpašums-māja pilsētā. Tātad katram 1/2 domājamās daļas. Vīrs savu domājamo daļu vēlas uzdāvināt man.
  Vai tādā gadījumā šis būs tagad pilnībā mans atsevišķais īpašums, ja 1/2 daļa man jau pieder, bet savu 1/2 daļu viņš man uzdāvina?
  Ja es vēlāk izlemšu šo īpašumu pārdot, vai man būs jāprasa viņa piekrišana?

  1. realat

   Labdien Agate,
   Ja jūsu vīrs uzdāvina jums savu 1/2 domājamo daļu, tad jums piederēs vis īpašums, taču ja vēlesities nākotnē viņu pārdot, jums būs nepieciešama laulātā piekrišana, izņēmums var būt laulības līgums par mantas škirtību.

 24. Rolands

  Labdien!
  Ir iegūts dāvinājuma ceļā īpašums no vecākiem,bet viņi attiecīgi ieguva īpašumu no savas tantes,kura zemesgrāmatā ir ierakstīta kā Tiesību ieguvēja. Ko īsti tas nozīmē un vai tas apgrūtina manas darbības ar savu īpašumu,ja kādreiz vēlešos viņu pārdot,ieķīlāt utt.?

  1. realat

   Labdien!
   Diemžēl neredzot zemesgrāmatas ierakstus, nevaram precīzi atbildēt.

   Varat atsūtīt pilnu īpašuma nodalījumu uz info@realat.lv un meiģināsim konstruktīvi atbildēt.

  2. G

   Labdien. Ja vēlos pirkt dzīvokli. Ar kādu summu man jārēķinās, izņemot dzīvokļa cenu?

  3. realat

   Labdien, Roland!
   Darījuma noformēšanas izmaksas sastāda:
   – notārs (pirkuma līguma sastādīšana ~ 100EUR, nostiprinājuma lūguma sagatavošana ~70EUR)
   – nodevas (valsts nodeva fiziskām personām 1.5% no darījuma summas, kancelejas nodeva par vienu lūgumu 15EUR, apliecības saņemšanas maksa 8EUR, JA NEPIECIEŠAMS!)

   Papildus izmaksas ar hipotekārā kredīta finansēšanu:
   – hipotēkas piešķiršanas komisija ~ 1% no aizdevuma summas
   – hipotēkas reģistrēšanas zemesgātamā ~ 0.1% no aizdevuma summas
   – hipotēkas nostiprinājuma lūguma apliecinājums pie notāra ~ 70EUR

   Mūsu profesionālie kolēģi palīdzēs, konsultēs un izdarīs lietas līdz galam.
   Rezervē zvanu ar ekspertu http://www.realat.lv/lv/komanda
   M: +371 22304489
   E: info@realat.lv

 25. Svetlana

  Vēlos pārdot pusi mājas. Ir līdzīpašnieks un mums katram pieder 1/2 domājamā daļa. Ar otru īpašnieku attiecības ir šausmīgas un tas ir maigi teikts. Kādi ir veicamie priekšdarbi pārdošanai?

  1. realat

   Labdien, Svetlana!
   Jūs droši varat pārdot savu domājamo daļu no šī īpašuma, taču otram līdzīpašniekam kuram pieder 1/2 ir pirmpirkuma tiesības (pirmā roka).
   Lai sagatavotos pircēja meklēšanai, būtu nepieciešams iedziļināties ar īpašuma saistītiem dokumentiem
   – zemesgrāmatas apliecība
   – inventerizācijas lieta
   – koplietošanas līgums (ja tāds pastāv)
   – zemes robežu plāns

   Noteikti jāņem vērā ka šādu īpašumu būs krietni grūtāk pārdot par pieņemamu cenu, jo pircējam arī būs svarīgi kopīpašuma lietošanas kārtība!
   Iespējams pircējs vēlēsies iegādāties visu īpašumu, ja otrs īpašnieks būs ar mieru pārdot.

   Taču šādā darījumā jums ieteiktu noteikti izmantot profesionāla darījuma vadītāja pakalpojumus
   Vairāk info Mob. 22-3044-89

 26. Dārta

  Labdien! Lūdzu iespēju robežās sniegt savu profesionālo viedokli. Mēs, jaunā ģimenes, būsim ļoti pateicīgi: Vēlamies iegādāties dzīvokli (kredītā), bet esam \”trakas\” izvēles priekšā – nosacīti lēts 3 istabu dzīvoklis tipveida projektā, nedaudz remontējams pret daudz dārgāku dzīvokli jaunajā projektā? Kuru?! Paldies!

  1. realat

   Labdien!
   Vispirms paldies par jūsu jautājumu.
   Mēs noteikti ieteiktu profesionāļa ieteikumus izvērtējot visus īpašuma kritērijus. Jo ir pietiekoši daudz jauno projektu, kuru tehniskais stāvoklis un ikmēneša izmaksas ir neadekvātas, tāpat arī neskaitāmi tipveida projekti kuriem nav piederošas domājamās daļas no zemes, liels komunālo parāds uz māju, slikta skaņas un siltuma izolācija un visbeidzot lokācija, lokācija, lokācija. Tapēc noteikti jums iesakām – aptaujājiet savas paziņas, nekustamo īpašumu aģentus, savu bankas konsultantu un citus.

   Vai droši sūtiet mums savus izvēlētos īpašumus un mēs sniegsim jums savas rekomendācijas.

   Lai izdodas atrast savas īstās mājas..

 27. Edgars

  Labdien gribetu iziret jurmala maju.2017gada 01.06 cena lidz 1000 eur vai ik ko piedavat

  1. realat

   Labdien, aktīvākais periods privātmāju īrnieku meklējumos Jūrmalā ir Februāris-Aprīlis.
   Lai saprastu vai varam kā jums palīdzēt, būtu nepieciešams atsūtīt papildus informāciju par jūsu māju uz info@realat.lv

 28. Andris

  Labdien!
  Vai obligāti ir nepieciešams pasūtīt vērtējumu, ja es vēlos pārdot savu dzīvokli Rīgā?

  1. realat

   Labdien, Andri!

   Ja darījumā plānojat iesaistīt banku finansējumu, tad vērtējumu prasīs banka.
   Ja darījumā pircējam ir visas summa kontā vai skaidra nauda, tad vērtējums nav obligāts.

   Lai izdodās veiksmīgi noslēgt darījumu
   Jauku jums dienu.

 29. Juris

  Vai tiks palielināts nekustamā īpašuma nodoklis?

  1. REALAT administrator

   Labdien, Juri!

   Katru gadu 1.janvārī Valsts Zemes dienests, veic izmaiņas kadastrā, līdz ar to izmainās kadastrālā īpašuma vērtība, no kuras tiek aprēķināts nekustamā īpašuma nodoklis.

   Sava īpašuma kadastrālo vērtību Jūs varēsiet apskatīt pēc 1.janvāra

   http://www.kadastrs.lv

   Jauku Jums dienu, Juri.

   REALAT

Uzdot jautājumu

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.