Jūrmalas privātmājas deficīta dēļ kļuvušas dārgākas

Darījumu skaits ar privātmājām 2020. gadā Jūrmalā ir nedaudz samazinājies, salīdzinot ar 2019. gadu, taču kopējā reģistrētā darījumu summa ir palielinājusies, ko sekmējis pieprasījuma-piedāvājuma faktors.

Tāpat kā citur Latvijā, arī Jūrmalā lielāka pircēju interese ir par nelielām, labas kvalitātes mājām. Palielinājusies vēlme pirkt Jūrmalai raksturīgās koka mājas, ko sekmēja cita veida māju piedāvājuma trūkums. Tiesa, darījums ar šādām mājām notiek tikai tad, ja koka māju ir iespējams atjaunot. Ja koka ēka ir pilnībā jārestaurē, pircējs labāk izvēlas iegādāties zemi un uzbūvēt jaunu māju.

Privātās apbūves zemju darījumu skaits 2020. gadā bija būtiski augstāks nekā 2019. gadā – pieaugums par 36 %, un 2021. gadā tas turpina palielināties. Vispieprasītākie zemesgabali bija Asaros (19 % no visiem zemes darījumiem Jūrmalā pērn), tad sekoja Vaivari un Sloka, kā arī Melluži, kas ir ļoti pieprasīta apkaime arī privātmāju iegādei: 17 % visu māju darījumu notiek Mellužos.

Zemesgabalu cena, atkarībā no to atrašanās vietas variē plašā diapazonā. Piemēram, Lielupes apkaimēs, kas ir tālāk no Rīgas, zemes cena sasniedz 20-40 EUR/m2, un ir novērojama tendence, ka tiek iegādāti arī tādi zemes gabali, kas ir jāatmežo. Jūrmalas pirmajās līnijās, kas ir ļoti tuvu jūrai un ir tradicionāli ļoti pieprasīta apkaime, zemes gabali maksā no 80 līdz pat 300 EUR/m2.

2020. gada otrajā pusē Jūrmalā, tāpat kā citviet Latvijā, pieprasījums pārsniedza piedāvājumu gan dzīvokļu, gan privātmāju, gan arī privātās apbūves zemes segmentā. Trūkst piedāvājuma, kas atbilstu pircēju vēlmēm un iespējām.

“Jūrmalas premium klases dzīvokļu cenas ir pielāgojušās tirgus prasībām un tas sekmē arī pietiekamu interesi šajā tirgus segmentā. Savukārt daudz lētākajiem sērijveida dzīvokļiem lielā pieprasījuma dēļ cenas ir augušas pat vairāk nekā iepriekš tika lēsts. Pieminēšanas vērts ir Jūrmalas mikrorajons – Kauguri, kurš sāk „celties no pelniem”. Interese par to kā potenciālo dzīvesvietu ar katru mēnesi pieaug, jo Kauguros ir teicama infrastruktūra – sabiedriskais transports, vairāki tirdzniecības centri un jūra rokas stiepiena attālumā, kā arī ir uzsākts konkurss par apjomīga aktīvās atpūtas parka un jauniešu mājas celtniecības darbiem. Pēdējo mēnešu laikā novērots, ka nepietiekošā piedāvājuma dēļ dzīvokļu cenas sludinājumos palielinās, piemēram, sasniedzot pat tūkstoti eiro kvadrātmetrā par dzīvokli Kauguros. Nepietiekamā piedāvājuma dēļ dzīvokļi tiek pārdoti par sludinājumu cenām. Turklāt vietējā klienta budžets ir jūtami audzis, un, piemēram, divu istabu dzīvoklis visai ātri tiek realizēts par 200 tūkstošiem eiro,” skaidro Latio Jūrmalas nodaļas vadītāja Ilze Jaungaile-Gaile.

Jūrmalas centrālajā daļā, kas tradicionāli bijusi ļoti pieprasīta un cenas ziņā arī dārgāka apkaime, jūtama nogaidīšanas politika, klienti vairāk sliecas uz īpašuma īri nevis iegādi.

Tuvojoties vasarai, piedāvājuma trūkumu izjūt arī īres tirgū: gan īstermiņa, gan ilgtermiņa īrei dzīvokļiem, mājām. Vairāki jaunie Jūrmalas projekti ir operatīvi pārorientējušies uz dzīvokļu īri, jo tik raiti nevedas ar īpašumu pārdošanu. Kaut gan Krievijas, NVS valstu pilsoņu pieprasījums uz īri ir krietni mazinājies, vietējie klienti ir kļuvuši aktīvāki kā jebkad agrāk. Līdz ar to būtiskas īres cenu korekcijas nav novērojamas un, kā vienmēr, noteicošais faktors ir pieprasījums pret piedāvājumu.

“Lielā interese un pieprasījums pēc mājokļiem Jūrmalā ir tāpēc, ka klienti kūrortpilsētā saredz dzīvesvietas pievilcību: priežu mežs, balto smilšu pludmale un jūra, attīstīta pilsētas infrastruktūra, intensīvi un daudzveidīgi kultūras dzīves pasākumi, ērta sabiedriskā transporta pieejamība, kā arī Rīgas un lidostas tuvums ir vērā ņemami faktori, kas nav pieejami katrā ārpus Rīgas esošā pilsētā,” secina I.Jaungaile-Gaile.

db