Top 10 arhitektoniski vērtīgākās ēkas Latvijā 2018. gadā

FOTO: LETA/Edijs Pālens

Ik gadu Latvijā ekspluatācijā nonāk simtiem ēku, kuras projektējuši labākie Latvijas un arī ārzemju arhitekti, tomēr godalgotas tiek tikai dažas no tām. Šogad arhitektoniski labākās celtnes tapa godinātas pat divās apbalvošanas ceremonijās – Gada balva Rīgas arhitektūrā 2018 un Arhitektūras gada balva 2018. Tuvojoties gada izskaņai, TVNET ir apkopojis šā gada 10 Latvijā arhitektoniski vērtīgākās ēkas.

FOTO: Latvijas Arhitektu savienība

Liepājas 1. ģimnāzija

Šā gada maijā norisinājās Arhitektūras nedēļa, bet tās noslēgumā apbalvoja veiksmīgākos arhitektu veikumus. Starp deviņiem laureātiem galveno balvu, zelta ananasu, ieguva Ilzes Mekšas un SIA Wonderful” projekts – Liepājas 1. ģimnāzija. Kā atzīst projekta autore Ilze, tā veiksmes atslēga pavisam noteikti bija pozitīvā sadarbība starp pasūtītāju un arhitektiem. Ēkas rekonstrukcijas laikā ir saglabāta gan vēsturiskā fasāde, gan 1912. gadā radītais jūgendstilam raksturīgais lietošanas un telpiskais komforts, kas savukārt veido  izcilu vidi mācībām. Vienlaikus ar ēkas vēsturisko elementu saglabāšanu tās dizainā ir  modernas nianses, lai mācību procesu būtu iespējams organizēt ne tikai klasēs, bet visā skolas ēkā.

FOTO: Aivars Siliņš/Rīgas pilsētas arhitekta birojs

Viesnīca “Grand Poet Hotel by Semarah”

Savukārt Pasaules arhitektūras dienā, 1. oktobrī, tika pasniegta Gada balva Rīgas arhitektūrā, kuru ieguva viesnīca Grand Poet Hotel by Semarah, kuras autori ir arhitekti Jānis Norde, Aija Lismane, Didzis Valciņš, Zane Pastare, Daiga Lēvalde, Atis Auziņš, autoruzraudzības vadītājs Oskars Vēveris un interjera autori – Jenny Ahlbäck un Rong Guan. “Šā gada skatē nominētie balvu pretendenti atspoguļo laikmetīgu līdzsvaru starp paša objekta ambīciju un kvalitātēm, kā arī tā pienesumu Rīgas arhitektūrai un pilsētvidei. Redzam, ka turpinās attīstība arhitektoniski augstvērtīgu viesnīcu segmentā un Grand Poet viesnīca Raiņa bulvārī, kam piešķirta 2018. gada balva Rīgas arhitektūrā, ir lielisks piemērs četru vēsturisku ēku atdzimšanai jaunā veidolā,” tā skaidro Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis.

FOTO: Mārtiņš Otto/TVNET