Īres noskaņojumi Galvaspilsētā

Rolands Upītis, kompānijas REALAT dzīvojamā fonda vadītājs:

– Pēdējos gados augustā un septembrī notikumi norisinās pēc viena un tā paša scenārija: īrēšanai izlikto dzīvokļu īpašnieki nedaudz paceļ cenu. Īpaši spilgti tas izpaužas attiecībā uz lielajiem dzīvokļiem ar trim un četrām guļamistabām. Tas izskaidrojams ar iepriekšējos gados ierasto praksi: šādus piedāvājumus labprāt īrēja ārzemju studenti, vairākiem apvienojoties grupās, jo tad īre izmaksāja mazāk, nekā īrējot katram savu mājokli.

2017.gada tendence: skandināvu jaunieši un vācieši sākuši vairāk īrēt savām vajadzībām. Viņi meklē mājokļus Rīgas centrā un tuvāk Vecrīgai. Tie, kuru finanšu iespējas ir pieticīgākas, izvēlas mikrorajonus – Dzirciemu un tuvējo Pārdaugavu. Sev par pārsteigumu esmu konstatējis, ka daļa studentu ir apmetusies hosteļos, tiesa, uz neilgu laiku, lai izvērtētu situāciju, iekams pieņemt lēmumu par mājokļa izvēli.

Ar Rīgas īres mājokļu tirgu viss ir kārtībā – tas ir stabils, un visi ar to ir apmierināti. Ir viena problēma: nepietiekams piedāvājums, kuru vēlētos saņemt īrnieki. Tas attiecas ne tikai uz centru, bet arī uz mikrorajoniem. Klientu gaidas pārsniedz realitāti. Viņiem jāizvēlas no tā, kas ir, un nevis no tā, kas viņiem patīk vai ko gribētu īrēt. Par kādām summām? Studenti, īrējot divistabu dzīvokli, izsaka vēlēšanos iekļauties īres maksā 400 eiro mēnesī, vietējie – līdz 300 eiro mēnesī. Par šādām summām mājokļus var sameklēt tikai tālajā centrā vai mikrorajonos, un tas būs ne jau tās labākās kvalitātes dzīvoklis. Tas ir, sērijveida divistabu dzīvoklis, retāk trīsistabu dzīvoklis vai kompakts dzīvoklis budžeta klases jaunajā projektā.

Daži Īpašnieki, aizbildinoties, ka esot dzirdējuši runas par pieprasījuma bumu, mēģināja augustā un septembrī izmantot šo iespēju un pacēla cenu par 10-15 % virs tirgus cenas. Ja septembra sākumā šāds dzīvoklis joprojām nebija izīrēts par iecerēto cenu, tā tika pakāpeniski pazemināta, mēģinot uztaustīt konkurētspējīgu pieprasījumu. Nākamais cenu pazemināšanas posms būs oktobrī, sākoties apkures sezonai. Iemesls: ja lielie dzīvokļi netiks izīrēti tagad, tie var tā arī palikt karājoties gaisā ne vienu vien mēnesi. Gribētāju tos īrēt par nopietnām naudas summām nav nemaz tik daudz. Bet pavasarī īpašnieki atkal sāks celt īres cenas.

Mūsu kompānijas klienti 70 % gadījumu meklē mājokļus par 400-450 eiro/mēn., vēl 20 % – par 500–700 eiro/mēn. Tiem jābūt trīsistabu vai četristabu dzīvokļiem mikrorajonu jaunajos projektos vai dzīvokļiem tā dēvētajā Klusajā centrā un tuvējā centrā. Lielāks budžets mēdz būt tikai 10 % darījumu. Par šādiem dzīvokļiem interesējas uzņēmēji un diplomāti, kam ir īpaši augstas prasības saistībā ar dzīvokļa vietu un kvalitāti. Taču viņi ir gatavi maksāt par to 1000-1500 eiro mēnesī.

Kādam jābūt dzīvoklim, lai īrēt gribētāji stāvētu rindā? Ir jātrāpa maksimālā pieprasījuma punktā. Šodien tas ir mēbelēts un ar tehniku aprīkots dzīvoklis centrā vai jaunajā projektā. Ja tāds tiek piedāvāts par 350-380 eiro/mēn., īrnieki tiek atrasti 3-5 dienu laikā.

Nevar teikt, ka tirgū piedāvājumu būt par daudz. Tajā pašā laikā ir skaidrs, ka vēl tikai pirms pāris gadiem Rīgas centrā dzīvokļus varēja izīrēt arī dārgāk. Piemēram, kompakts vienistabas dzīvoklis ar 25 m² lielu platību, ko agrāk varēja izīrēt par 300-330 eiro/mēn., tagad tiek piedāvāts par 250-270 eiro/m² − labākajā gadījumā.

Grūtāk izīrēt dzīvokļus, kuru platība ir 100 m² un vairāk, ja tie nav elites segmenta dzīvokļi, bet tomēr ir ar kvalitatīvu apdari un labām mēbelēm. Ja šādi dzīvokļi ir tālajā centrā, iespējams, ka vajadzēs gaidīt klientu vairākus mēnešus. Daudz kas ir atkarīgs no cenas un komunālo maksājumu apmēra.

Neņemot visu iepriekš teikto, Rīgas centra īres mājokļu cenas, manuprāt, tuvākajā laikā būtiski nemainīsies – piedāvājuma apmērs vairs nepieaugs. Namīpašumus, kas ir pirkti, lai tos transformētu par īres namiem, var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem. Taču Rīgas mikrorajonos īres dzīvokļi var kļūt nedaudz dārgāki tieši tādēļ, ka to piedāvājums ir nepietiekams.