Investīciju apjoms komerciālajā nekustamajā īpašumā tuvojas rekordam

2015. gada 1. pusgadā kopējais investīciju apjoms komerciālajā nekustamajā īpašumā Baltijā pārsniedza 574 miljonus eiro salīdzinājumā ar 2014. gada 1. pusgada rādītāju — 422 miljoniem eiro. Paredzams, ka līdz gada beigām investīcijas sasniegs rekordskaitli, prognozē Colliers International. Šīs investīcijas ietver komercīpašumus, kuru pārdošanas cena pārsniedz 0,4 miljonus eiro, izņemot attīstības projektus un zemes iegādi.

Igaunija pašlaik ieņem vadošo pozīciju komerciālā nekustamā īpašuma investīciju apjoma ziņā ar 235 miljoniem eiro. Tai seko Lietuva ar 226 miljoniem eiro un Latvija ar 114 miljoniem eiro. Baltijas investīciju tirgus joprojām bija aktīvs visu 1. pusgadu, un tā uzmanības centrā bija Igaunija un Lietuva. Investīciju apjoms Igaunijā 2015. gada pirmajos divos ceturkšņos sasniedza gandrīz visa 2014. gada investīciju līmeni.

 

Latvijā un Lietuvā lielākā daļa no 2015. gada 1. pusgadā veiktajām investīcijām bija saistītas ar mazumtirdzniecības centru projektiem, kas veidoja vairāk nekā pusi no kopējā darījumu apjoma. Savukārt Igaunijā aktīvākie investīciju darījumi notika biroju segmentā, veidojot 38 % no kopējā investīciju apjoma.

Investīciju aktivitāti Baltijas valstīs 2015. gada 1. pusgadā noteica vairāki portfeļa un atsevišķi lielie darījumi, piemēram, investīciju fonda BPT Optima portfeļa pārdošana ar 7 objektiem Baltijas valstīs par 163 miljoniem eiro jaunam starptautiskajam investoram Partners Group, EfTEN Capital iegādātā Radisson Blue Sky viesnīca, Hili Properties iegādātais investīciju portfelis, kas sastāv no deviņiem mazumtirdzniecības centru objektiem visā Latvijā, kā arī Molas un Europa tirdzniecības centru pārdošana Viļņā.

2015. gada 1. pusgadā vidējais darījumu apjoms visā kopējā tirgū bija 4,2 miljoni eiro (salīdzinājumā ar 2014. gada 1. pusgada rādītāju — 3,7 miljoniem eiro). Vidējās darījumu summas palielināšanos 2015. gada 1. pusgadā var skaidrot ar tādu darījumu lielo skaitu un apjomu, kuru summas pārsniedz 20 miljonu eiro robežvērtību (apmēram 56 % no kopējā apjoma). Tajā pašā laikā apmēram 79 % no kopējā 2015. gada 1. pusgadā veikto darījumu skaita Baltijas valstīs bija darījumi, kuru summas nepārsniedza 3 miljonus eiro.

2015. gada 1. pusgadā tika novērotas izmaiņas investoru profilā, jo līdzās fondu un aktīvu pārvaldniekiem, kuru naudas līdzekļu izcelsme ir Baltijā un Ziemeļvalstīs, kā arī Krievijā, ir parādījušies jauni investori no Rietumeiropas, turklāt visās trijās Baltijas valstīs ir izveidojušās jaunas vietējo investoru grupas. Ņemot vērā 2015. gada 1. pusgada rezultātus un 3. ceturkšņa investīciju iespaidīgos apjomus, Colliers eksperti prognozē, ka kopējais investīciju apjoms Baltijas valstīs 2015. gadā pārspēs 2007. gada rekordskaitli, sasniedzot vairāk nekā 1 miljardu eiro. Turklāt Baltijas komerciālā nekustamā īpašuma tirgū parādīsies arvien vairāk jauni, profesionāli investori no citiem reģioniem.

db.lv