Igaunijā rekordliela nekustamo īpašumu tirgus darījumu kopējā vērtība

Igaunijā pagājušā gada pēdējos trīs mēnešos reģistrēti 15 733 nekustamā īpašuma pirkšanas un pārdošanas darījumi, kuru kopējā summa sasniedza jaunu rekordu – 1,64 miljardus eiro, liecina Igaunijas Zemes departamenta publiskotie dati.

Salīdzinājumā ar 2020.gada oktobri-decembri nekustamā īpašuma pirkšanas un pārdošanas darījumu skaits pērn ceturtajā ceturksnī pieaudzis par 6%, bet tādu darījumu summa palielinājusies par 35%, savukārt salīdzinājumā ar iepriekšējo trīs mēnešu periodu darījumu skaits audzis par 8%, bet darījumu summa – par 27%.

Jau pēdējos piecus ceturkšņus nekustamo īpašumu pirkšanas un pārdošanas darījumu summa Igaunijā ir pārsniegusi vienu miljardu eiro, pagājušā gada pēdējos trīs mēnešos sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi.

Darījumu ar neapbūvētiem zemesgabaliem kopējā summa oktobrī-decembrī gada izteiksmē sarukusi par 4%, bet apbūvētu zemesgabalu darījumu kopējā vērtība bijusi par 68% lielāka nekā 2020.gada ceturtajā ceturksnī un dzīvokļu pirkšanas un pārdošanas darījumu summa aplūkotajā periodā pieaugusi par 32%. Salīdzinājumā ar iepriekšējo trīs mēnešu periodu darījumu ar neapbūvētiem zemesgabaliem summa augusi par 7%, ar apbūvētiem zemesgabaliem – par 26% un ar dzīvokļiem – par 35%.

Oktobrī-decembrī Igaunijā reģistrēti 8755 dzīvokļa īpašnieka maiņas darījumi, tostarp 7955 gadījumos dzīvoklis pārdots kā mājoklis. Piektā daļa mājokļu vajadzībām atbilstošu dzīvokļu pirkšanas un pārdošanas darījumu bija ar jauniem īpašumiem.

Ceturtajā ceturksnī vidējā jauna dzīvokļa cena Tallinā bija 3122 eiro par kvadrātmetru, kas ir par 15% vairāk nekā 2020.gada pēdējos trīs mēnešos un par 3% mazāk nekā 2021.gada jūlijā-septembrī.

Kopējais nekustamo īpašumu cenu indekss ceturtajā ceturksnī gada izteiksmē palielinājies par 17%, bet ceturkšņa izteiksmē – par 3%. Savukārt dzīvokļu cenu indekss gada salīdzinājumā pieaudzis par 14%, bet ceturkšņa izteiksmē – par 7%. Savukārt neapbūvētu zemesgabalu un zemesgabalu ar dzīvojamo apbūvi cenu indekss ceturtajā ceturksnī pieauga attiecīgi par 23% un 20%, bet ceturkšņa izteiksmē abu īpašumu veidu cenas indekss nedaudz pazeminājās.