Rosina starpnieku pakalpojuma komisijas maksu iekļaut attaisnojamos izdevumos

realat.lvLatvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA) rosina nekustamo īpašumu nozarē starpnieku pakalpojuma komisijas maksu iekļaut attaisnojamos izdevumos, informē LANĪDA pārstāvji.

LANĪDA valde otrdien tikās ar Finanšu ministrijas (FM) pārstāvjiem, lai pārrunātu ēnu ekonomikas ierobežošanu nekustamo īpašumu darījumos.

Pēc asociācijas aplēsēm tikai aptuveni 20% no darījumiem nekustamo īpašumu nozarē notiek, izmantojot nekustamo īpašumu aģentūras vai izmantojot Ekonomikas ministrijas (EM) reģistrā esošos nekustamo īpašumu starpnieku pakalpojumus. Pārējie darījumu notiek pašu spēkiem, ar juristu konsultantu palīdzību, vai, iespējams, nelegālo mākleru atbalstu, kā rezultātā nav jāveic ne klientu izpētes, ne sankciju pārbaudes atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) likuma prasībām.

LANĪDA provizoriskie aprēķini liecina, ka 80% nekustamo īpašumu nozares nav pakļauta NILLTPFN likumdošanai. Asociācijā norāda, ka, ņemot vērā ģeopolitisko un ekonomisko situāciju, kā arī vienlīdzības un tiesiskuma principus, konsekvence attiecībā uz NILLTPFN būtu jāpiemēro un jāievēro visā nozarē.

NILLTPFN likumam jādarbojas visos nekustamo īpašumu darījumos. Visos darījumos jāveic gan klienta anketēšana, gan sankciju pārbaude un citas nepieciešamās darbības. Savukārt attiecībā nekustamo īpašumu darījumiem, izmantojot notārus vai starpniekus, uzskatām, ka visos gadījumos šai personai jābūt sertificētai un reģistrētai EM starpnieku reģistrā, kas arī nodrošinās NILLTPFN likuma izpildi.

Tāpat LANĪDA ierosināja, ka EM reģistrā reģistrētu starpnieku pakalpojuma komisija ir iekļaujama attaisnojamos izdevumos. Bet, samazinot kapitāla pieauguma likmi no 20% līdz 10%, varētu veicināt nodokļu ieņēmumus un samazinātu gadījumus, kad starpība notiek skaidrā naudā.

Pēc LANĪDA ierosinājuma šī bija pirmā saruna ar FM, taču noslēgumā dalībnieki vienojās tikties regulāri, lai izstrādātu konkrētas aktivitātes, kas nepieciešamas, lai mazinātu nelegālo darījumu apjomu, tādējādi veicinot Latvijas tautsaimniecības attīstību un nozares sakārtošanu.

FM sanāksmē pārstāvēja ministra padomnieks nodokļu muitas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos Kaspars Čerņeckis, valsts sekretāra vietnieces nodokļu administrēšanas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos p.i., Nodokļu administrēšanas un sabiedrības interešu politiku departamenta direktore Olga Bogdanova, Ēnu ekonomikas ierobežošanas koordinācijas departamenta direktora vietniece Daiga Gulbe un Ēnu ekonomikas ierobežošanas koordinācijas departamenta vecākā eksperte Iveta Beļakova.

db.lv