Swedbank piedāvās aizņēmumus mājokļa iegādei vai remontam bez pirmās iemaksas.

Latvijas reģionu attīstības programmas paplašināšanas ietvaros AS Swedbank izveidojusi jaunu risinājumu mājokļu pieejamības veicināšanai, preses konferencē informēja bankas Privātpersonu finansēšanas atbalsta nodaļas vadītājs Latvijā Normunds Dūcis.

Banka turpmāk bez pirmās iemaksas mājokļa iegādei vai remontam piedāvās kredītu līdz 12 tūkstošiem eiro apmērā ar termiņu līdz 10 gadiem.

N. Dūcis uzsvēra, ka netiek prasīts nekustamā īpašuma vērtējums vai tāme remonta gadījumā, turklāt īpašumu aizņēmējs reģustrē uz sava vārda bez ierobežojumiem, piemēram, ķīlas vai hipotēkas no bankas puses. Patlaban šis piedāvājums motivē par sava mājokļa iegādi domāt iedzīvotājus reģionos, kuriem ir regulāri ikmēneša ienākumi, lai segtu uzņemtās saistības, taču iespējas saņemt hipotekāro kredītu ir ierobežotas.

Swedbank, piedāvājot jauno finansēšanas risinājumu iedzīvotājiem pilotprojekta režīmā, tas izmantots jau 153 mājokļu iegādei vai labiekārtošanai. Vidējā summa, ko iedzīvotāji aizņemas, ir 8525 eiro ar vidējo termiņu, 6,5 gadi. Visbiežāk kredīts tiek ņemts mājokļa iegādei – 60% gadījumu, turklāt tieši reģionos (90% no darījumu īpatsvara).

Pēc bankas pārstāvju vārdiem, šis piedāvājums var palīdzēt ne tikai iegādāties, bet arī atjaunot mājokli.

Swedbank eksperti informēja, ka procentu likme šim aizdevumam, ir sākot no 9% un tas tiek piešķirts, ja mājsaimniecības ienākumi uz rokas ir vismaz 600 eiro. Aizdevumam tiek piedāvāta fiksēta likme, kas savā ziņā nodrošina pret procentu likmju svārstībām.

Ja aizņēmējam rodas grūtības aizdevumam atmaksas procesā, banka piedāvā visus tradicionālos risinājumus – kredītbrīvdienas, maksājuma atlikšana vai citus, savukārt, ja aizdevumu nav iespējams atmaksāt, kā nodrošinājums tiek ņemts īpašums.

Latvijas Pašvaldību savienības padomniece Andra Feldmane stāsta, ka pašvaldības reģionos saskaras ar darbaspēka novecošanas problēmām, un jaunās ģimenes nereti no pilsētām dodas projām tuvāk Rīgai vai uz ārvalstīm, taču tie, kas paliek, par mājokli runā jau labā kvalitātē. Daudzas ēkas un dzīvokļi pašvaldībās ir jāatjauno, tādēļ ar aizdevuma palīdzību būtu iespējams to izdarīt. Līdz ar to šis projekts varētu būt risinājums tādās mājās, kuru dzīvokļos nepieciešams veikt kapitālo remontu.

A. Feldmane uzsvēra, ka pašvaldībām ir jādomā par jauna dzīvojamā fonda izveidi reģionos, kas ir par saprātīgu cenu pieejams jaunajām ģimenēm.

db.lv